Kategóriák
 
 
 
 
 
2022.12.05 [15:46]
A világ 7 leghíresebb terepmintája

A legtöbben nap mint nap találkozunk terepszínű ruházattal. Legyen szó munkáról, hobbiról vagy csak stílusunk és személyes megnyilvánulásunk részeként. Az eredetileg csak a katonai erők igényeire létrehozott minták idővel elterjedtek az airsoft rajongók, halászok, vadászok körében vagy utcai viselet inspirációjaként. Tudod hogyan és mikor hozták létre? Nézzük meg közelebbről a leggyakoribb terepmintákat és keletkezésük történetét.

,,Nem a legerősebb marad életben, nem is a legokosabb, hanem az, aki a legfogékonyabb a változásokra.” Sir Charles Darwin

Hogyan jött létre az álcázás

Az álcázás története egyidős az emberiséggel. Már az őskori vadászok is állati bundákat és növényzet darabokat viseltek, hogy elfedjék sziluettjüket, és beleolvadjanak a környező terepbe. Ezeket a technikákat nemcsak vadászatra használták, hanem az ellenség vagy a ragadozók ellen is.

Az terepmintás egyenruha viszonylag fiatal kifejezés

A napóleoni háborúk idején (1803-1815) a franciák kék vagy zöldes egyenruha kabátot viseltek fehér nadrággal és inggel. Az angolok a 19. század végéig még a vörös kabátokat részesítették előnyben. Ebben többek között a küzdés módja is befolyással volt, hiszen rövidebb távolságban vívtak. Az akkori lőfegyverek csak néhány tíz méterig voltak pontosak és minden lövés után újra kellett tölteni őket. A harcok gyakran szuronyokkal és szablyákkal vívott párbajokkal végződtek.

Francúzke a anglické uniformy z čias Napoleonských vojen

Az álcázó minták úttörői a franciák voltak

Az áttörés a 20. század elején következett be, amikor a britek India megszállása idején fokozatosan elhagyták a vörös színt és átváltottak a khaki árnyalatára, amely jobban illeszkedett a helyi éghajlathoz és terepviszonyokhoz. Az 1850 körül megkezdett változások azzal végződtek, hogy 1902-ben a khakit vették át a brit egyenruha hivatalos színeként.

Valójában az első bonyolultabb mintájú terepszínű cipőket az első világháború (1914-1918) idején hozták létre. A legtöbb ország még mindig egyszínű egyenruhát használt. Franciaországban kezdődtek az álcázó mintákkal kapcsolatos kísérletek, amelyeket egy művészcsoport hozott létre, akik különböző mintákkal kísérleteztek egyenruhákon és esőkabátokon. Elsősorban mesterlövészek vagy felderítők számára készültek kézzel.


Britskí vojaci počas prvej svetovej vojny v khaki uniformách
Brit khaki egyenruha

Az áttörés a második világháború (1939-1945) ideje alatt következett be. A terepszínű mintázatú egyenruhákat a náci Németország kezdte széles körben bevezetni és főként iparilag gyártani. Nem kézzel készített kisüzemi gyártásról vagy egyedi projektekről volt szó, hanem a hivatalos szabvány formájában történő bevezetés koncepciójáról, ahogyan ma ismerjük.
A németek tisztában voltak vele, hogy minden terephez és évszakhoz más minta alkalmas. Ez több mintát eredményezett, mint például a Sumpftarn, Splintertarn vagy Erbsentarn (ez utóbbi leginkább a német Bundeswehr jelenleg használt Flecktarn mintájához hasonlít). Ezeket a mintákat az egyenruhákon kívül a nehéz katonai felszerelésekre is alkalmazták.


Pánske maskáčové nohavice vzor Splintertarn
Splintertarn álcázó minta

A szövetségesek sem maradtak le

A Csendes-óceánon harcoló amerikai tengerészgyalogság a Frogskin mintát alkalmazta. Egy bézs színű alapból állt, amelyre közepes méretű barna, sötét és világoszöld foltok kerültek. Az egyenruhák nyomtatással készültek és egy érdekes újítással tűntek ki. Kétoldalúak voltak. A második oldala a szárazabb éghajlatra irányult, a színek pedig khaki, bézs és világosbarna árnyalatúak voltak.

Maskovací vzor frogskin
Frogskin terepminta

Nagy-Britannia előállt a Denison mintával, amelyet elsősorban ejtőernyősöknek szántak. Ezek olívazöld, khaki és sötétbarna színű nagyobb foltok voltak, száraz ecsetvonásra emlékeztető elemekkel.

Britský maskáčový vzor denison na unforme
Denison terepminta

A Szovjetunió egyik első modellje az MKK (makirovochnyi kamufilirovannyi kostium) volt. Tölgyfalevél formája volt bézs vagy zöld alapon.

Sovietsky maskovací vzor MKK
MKK terepminta

A mai legelterjedtebb terepminták

Woodland

Mintalistánk nem mással kezdődhet, mint az elmúlt évtizedek egyik legikonikusabb és legelterjedtebb mintájával - a klasszikus Woodlanddal.

A Woodland hivatalos megjelölése US M81. A 81-es szám a létrehozásának évét jelöli és még mindig a legtöbbet másolt és módosított minták közé tartozik az egyenruhák terepszínű mintáinak létrehozása óta.

A Woodland a vietnami háború (1955-1975) idején tervezett m1948 ERDL mintából készült. A mintát lazán mondhatjuk széleslevelűnek. Érdemes megemlíteni, hogy a jelenlegi Vz.95 cseh terepszín ERDL mintából készült. A woodland az ERDL körülbelül 60%-os megnagyobbításával hozták létre. Az alap színskálát megtartotta - homok, olíva, fekete és barna. Alapformájában a Szovjetunió is átvette M97 jelzéssel, amíg fel nem váltotta a jelenlegi digitális Vz.2007. 

A Woodlandnak számos származéka van. Olyan széles körben másolták, hogy származékait még olyan kommunista országokban is megtalálták, mint Kína, Kambodzsa, Kazahsztán vagy a közel-keleti hadseregekben, például Iránban vagy Jordániában. Alapszerkezete egy bizonyos szabvány lett, amelyre más modellek is épültek, például a francia CCE modell.

Vzory woodlandu

Digital 

A digitális minták meghatározták a modern terepminták egyik új szabványát. Az információs technológia fejlődése miatt keletkezhettek. Szerkezetük apró, pixel formájú töredékekből áll, amelyek összetettebb mintát eredményeznek, így jobban képes megzavarni az álcázott objektum sziluettjét, és beleolvadni egy színesebb környezetbe. Az első minták nagy része a hagyományos minták egyszerű pixelezésével és alapformáik kicsinyítésével készült.

Az első modern digitális minta az 1997-ben megalkotott CADPAT (Canadian Pattern) volt. Ezt követte az amerikai MARPAT (Marine Pattern) az US Marines Corps (USMC) számára. Az amerikai UCP mintát (Universal Camouflage Pattern) szintén 2004-ben hozták létre a CADPAT mintából. Az UCP, ahogy már a neve is sugallja, létrehozásakor egy univerzális platformot kívánt létrehozni különféle környezetekhez.

A szürke árnyalatai városi környezetbe, téli és sivatagi köves környezetben használhatóak. A kereskedelmi példányokat AT-digital -nak is nevezik. A MARPAT minta jobban megfelel erdei környezethez és mezőgazdasági tájhoz. A MARPAT-ot gyakran Digital Woodland-nek is hívják.

Kína, Szerbia és az Orosz Föderáció mindenhol digitális mintákat vezetett be. Számos magáncég is működik saját kereskedelmi modellel, ilyen például a brit PenCott.

 

Slovenskí vojaci v uniformách digital

DPM

A DPM-et (Disruptive Pattern Material) 1960-ban hozták létre Nagy-Britanniában. Az M81 Woodlandhoz hasonlóan ez is az egyik legelterjedtebb és legmásoltabb minta a világon. Melegebb éghajlatra készült. Fekete, barna és halványzöld keskeny formákból áll homok és khaki alapon. A DPM-et és származékait Nagy-Britannia mellett Kanada, Bulgária, Indonézia, Portugália és Omán is bevezette.

Jelenleg átfegyverzésen esik át a brit hadsereg, ahol a DPM mintát az új MTP (Multi-Terrain Pattern) váltja fel. Az MTP a Crye magáncég amerikai Multicam mintájának adaptációja, amely a Multicam-ot a DPM-minta elemeivel kombinálja.  

Tričko s maskovacím vzorom DPM a košeľa MTP
DPM és MTP terepminták

Flecktarn

Nem meglepő, hogy a német Flecktarn a leggyakoribb minták közé tartozik. Végtére is Németország volt a felelős az álcázási minták megalkotásáért és a fegyverzetbe való széles körű bevezetéséért a kezdetektől fogva. 

Batoh s maskáčovým vzorom flecktarn

A Flecktarnt az 1980-as években fogadta el a Bundeswehr. Sok éves kutatás, valamint német és francia cégekkel folytatott együttműködés eredménye volt. A Flecktarn szó a Fleck (folt) és a Tarnung (maszkolás) szavakból áll. Jól leírja a formáját, hiszen gravitációs cseppekre emlékeztető pontokból áll. Nagyon hasonlít az Erbsenmuster mintára.

Nemeckí vojaci v uniformách Flecktarn

A német minta 5 színből áll. Fekete, vörösesbarna és sötétolivazöld, olivazöld és sárgászöld alapon. A Tropentarn/Wustentarn sivatagi minta vörösesbarna és sötétlila pöttyökből áll sárga homok alapon.

A Flecktarn lemásolt minta és sok hasonló mintát ihletett. Dánia bevezette a három színből álló M84 foltos mintát. Sötétlila és olíva pöttyök khaki alapon. Kína bevzette a Flecktarn másolatát a határőrök és a Tibet megszállására bevetett csapatok számára.

Multicam

A Multicam ma az egyik legígéretesebb álcázó minta. Ez az amerikai Crye Precision cég szabadalma és az amerikai hadsereg igényeire fejlesztették ki. A fejlesztés fő célja az alkalmazott álcázási minták csökkentése volt a lehető legnagyobb egységesítéssel a természeti környezetek és éghajlati övezetek széles körében.

Vojaci v prírode v uniformách v maskovacom vzore multicam

Az amerikai hadseregben való bevezetése mellett a Multicam hatalmas kereskedelmi sikereket is elért. A lengyel Helikon-tex cég CamoGrom mintája közvetlenül a Multicam-en alapul és a lengyel különleges erők számára készült. Adán hadseregben felváltja a foltos M48-as mintát és a fent említett brit MTP-mintának az alapja, amely felváltja a régóta fennálló DPM-mintát.

A Multicam a többi említett modellhez hasonlóan többféle verzióval rendelkezik, mint például a Multicam Black (fekete) a Multicam Tropic (világoszöld változat a trópusi környezethez) vagy a Multicam Alpine (hófehér változat).

Számos utánzata és engedély nélküli másolata van, többnyire ázsiai gyártóktól.

A-tacs

Az Atacs egy privát kereskedelmi minta. Az amerikai Digital Concealment Systems (DCS) cég fejlesztette ki. A Multicamhez hasonlóan ez is egy univerzális platform, amelyet változatos környezetbe terveztek. Be kell vallanom, hogy az A-tacs a kedvenc mintáim közé tartozik a Multicam és a brit DPM mellett.

Kialakítása egyfajta minimalista digitális minta, fókuszált kép nélkül. Átfedő, szórt felületek benyomását kelti, finom átmenettel a színek között. Az alapminta az A-tacs AU (Arid Urban), amelyet az amerikai különleges erők Afganisztánban teszteltek és halványbarna, homok és khaki árnyalatokból áll. A zöld árnyalatú FG (Forrest Green) változat erdei környezetbe való. A LE (Law Enforcement) mintát városi területekre tervezték, elsősorban rendőri beavatkozási egységeknek, mint például az S.W.A.T., szürke, fekete és sötétkék árnyalataiban.

Az A-tacs nem volt tétlen és az álcázó minták új X (Extreme) új generációját kínálja. Az alapváltozatokra épül, de markánsabb digitális lenyomattal, kifinomultabb színskálával és agresszívebb dizájnnal. Az adott minta alapmegjelölése megmaradt, csak az -X (FG-X stb.) jelölés került a név mellé. Létezik egy erdei kéregutánzatú, elsősorban vadászoknak szánt minta is, TD-X jelzéssel.

Maskovací vzor A-tacs

Az A-tacs-okat nem alkalmazzák széles körben egyetlen hadseregben sem, annak ellenére, hogy óriási lehetőségek vannak bennük. Főleg különleges alakulatok, vadászok használják és nagyon népszerű az airsoft rajongók körében is. A modellt tömegesen másolják az ázsiai taktikai felszerelésgyártók és illegális másolatát pedig az Orosz Föderáció hadserege vagy a csecsen szakadárok is használják.

Realtree

A Realtree kifejezés alatt konkrét minták egész családját foglalhatjuk össze. Nem katonai egyenruha, annak ellenére, hogy ennek a "családnak" az álcázási képességei gyakran jobbak, mint sok bevált hadseregmodell és közvetlenül felderítő egységeknél vagy mesterlövészeknél kérik a használatát. Ezek főként a magánszektor által készített változatok vadászok, halászok vagy operatőrök és vadfotósok számára.

Maskovanie v prírode - fotograf a vojak so zbraňou

Az alaprendszert a valódi környezet lenyomata alkotja. Fakéreg, levelek, tűlevelek, egész növények vagy vízi növényzet utánzata, nagy hangsúlyt fektetve az egyes részletekre.

A mintákat mindenféle növényzethez, éghajlati zónához és évszakhoz készítik. RealTree néven ismerjük ennek az amerikai vadászmárkának az eredeti mintáit, de a Közép-Európában széles körben képviselt kínai Loshan gyártó modelljeit is.

A változatos kínálatban megtalálhatóak a Globaltech44 cég Backlands mintái vagy a Fishoflauge horgászminták is.

Maskovacie vzory fishoflauge, realtree, backlands
Fishoflauge, Real tree a Backlands terepminták

,,Senki sem szereti a harcosokat, hacsak az ellenség nem áll a kapuban.” Afrikai közmondás

 

Új hozzászólás:

...

Válasz hozzáadása hozzászóláshoz:

... Mégse
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Teljes (asztali) verzió