Kategóriák
 
 
 
 
 
2022.03.29 [12:57]
Tudja, hogyan kell vizet találni a természetben?

Képzelje el, hogy egy többnapos túra során elveszít az ösvényt, és a semmi közepén ragadva találja magát, szinte vízforrások nélkül. A víz egyértelműen a vadonban való túlélés első számú prioritása lesz. Biztosan tudoja, hogy a teste egy ideig kibírja táplálék nélkül, és nincs szüksége azonnali menedékre, hacsak nem extrém meleg esetleg fagy közeli állapot áll fenn. De több mint 24 órát víz nélkül eltölteni a fizikai és mentális állapotot is rontja. Ez gyorsabban megöli, mint az éhezés. A katasztrofális forgatókönyv elkerülése érdekében adunk néhány tippet a víz megtalálásához, begyűjtéséhez és szűréséhez a természetben.

Hogyan találhatunk ivóvízforrást a természetben?

A víz szinte minden típusú környezetben megtalálható. Ahol esik az eső, konténerben vagy ponyvában begyűjthető. Ha fagyos helyen tartózkodik, megtisztíthatja és megolvaszthatja a jeget. Ha azonban a jég nem áttetsző és szürke, akkor sós, fagyott vízről van szó, amely nem alkalmas ivásra.

Ha elveszik a sivatagban, kövesse az ösvényeket, amelyek a vízlelőhelyekhez, oázisokhoz vezetnek. Egy másik folyadékforrást a kaktuszok jelentenek , amelyek a szilárd kéreg alá rejtik a levet, amelyet egyszerűen kinyomhat belőlük. Óvakodjon azonban a fehér szivárgó folyadéktól, amely gyakran mérgező.

Vészhelyzetben a folyók, patakok és tavak jelenthetik az elsődleges ivóvízforrást. Előfordulhat azonban, hogy ezek a vízforrások nem biztonságosak. A víz szennyezett lehet pl. döglött állatok, ezért soha ne hagyatkozzon elsősorban ilyen erőforrásokra, és legyen óvatos. A vízszennyeződés valószínűségének csökkentése érdekében előnyben kell részesíteni a gyors folyású vizet nagyobb magasságban, távol az emberi lakhelyektől és az állatoktól.

A sziklából folyó víz jó forrás a hegyvidéki területeken is. Kisebb az esélye annak, hogy állatokkal, növényi maradványokkal szennyeződik, hőmérséklete általában alacsony, ami csökkenti a baktériumok mennyiségét.

Figyeljen a vadon élő állatok nyomaira, mert az állatok mindig tudják, hol van a víz. Az állati csapások és erdei ösvények vezethetnek oda.

állat sétány az erdőben

állati lábnyomok

Az állatok nyomai mellett figyeljen a rovarokra is, mivel a legtöbb rovar a víz közelében mozog. A buja zöld növényzet is annak a jele, hogy közel van a víz.

Jó az úgynevezett növényi indikátorok figyelése is, mint például a fűzfák , amelyeknek több vízre van szükségük, vagy egy nád illetve sás együttes is jelenthet vizet . Ezek a legjobb mutatói a felszínhez közeli vízforrásnak. Ássunk egy körülbelül 30 centiméter mély, azonos átmérőjű gödröt, és várjunk. Meglepődhet, hogy a lyuk hamarosan megtelik vízzel. A talajvíz sáros lesz, de egy ruhadarabon átszűrve megtisztíthatja, és rövid időre elegendő mennyiségben fogyaszthatja. Fontos felismerni, hogy ha tisztítás nélkül iszik vizet, fennáll a fertőzés veszélye.

Denevér széleslevelű

Nád
Ha hó és jég közelében tartózkodik, használja, és olvassa fel az ivóvízként. Azonban soha ne fogyasszon fagyasztott vizet fagyott állapotban - ez csökkenti a testhőmérsékletet és kiszáradáshoz vezet. A havat megolvaszthatja egy fazékban, ami alatt tüzet rak. Fokozatosan oldja fel. Ha egyszerre teszi az edénybe, az alja megolvad, és beszívja a maradék havas jeget, amitől az edény megéghet.

Ivóvíz a legtöbb vidéki területen megtalálható, de nem mindig biztonságos. A vidéki területeken nagy a szennyeződés lehetősége az állati ürülékből, a mezőgazdasági termékekből származó olajos anyagokból és különösen a tömeges műtrágyázásból.

Kerülje a vizet, ha olajfoltot lát a felületen. A vegyszereket szűréssel és forralással nem lehet eltávolítani. Kerülje el az ilyen forrást, ha a víz körül nem nő zöld növényzet, vagy ha állati csontok vannak jelen, amelyek a szennyezés jelei. Legyen óvatos, még akkor is, ha sok ásványi lerakódás van a víz partján, ami lúgos állapotra utalhat.

Hogyan lehet felismerni a víz szennyezettségét

A következő mutatók jelezhetik, hogy a víz szennyezett-e:

  • szag, habbal és buborékokkal borított víz
  • víz színe
  • olyan vízforrások, amelyek körül nem nő növényzet, vagy a közeli növények betegnek tűnnek

Szennyezett víz

Folyadékforrások, amelyek károsak lehetnek

Ha nem talált vízforrást a környéken, és kétségbeesettnek érzi magát, semmi esetre se cserélje ki a vizet a következő folyadékokkal:

  • Alkoholos italok - a szervezet gyorsan kiszárad
  • A vizelet káros salakanyagokat és 2% sót tartalmaz
  • A vér különféle betegségeket terjeszthet
  • Tengervíz – 4% sót tartalmaz, ami azt jelenti, hogy ivása kimeríti a szervezet vízkészletét, ahelyett, hogy pótolná

A vízveszteség minimalizálása az emberi szervezetben

Ha elfogy az ivóvíz,  eltarthat egy ideig, amíg talál egyet a természetben. A gyors vízvesztés és a teljes kiszáradás megelőzése érdekében kövesse az alábbi irányelveket:

  • pihenjen és relaxáljon keresés közben
  • ne dohányozzon és ne igyon alkoholt - a dohányzás szomjúságot és az alkohol kiszáradást okoz
  • keresse az árnyékot
  • Kerülje a forró talajt, és ne feküdjön rá
  • a lehető legkevesebbet egyen – szervezetünknek vízre van szüksége a táplálék lebontásához. Azzal, hogy eszik, önként vállalja, hogy kiszárítja a szervezetét.
  • próbáljon meg a lehető legkevesebbet beszélni, és többnyire az orrán keresztül lélegezzen, ne a száján keresztül

Vízfogási technikák a természetben

Számos technika létezik, amellyel hatékonyan szerezhet ivóvizet a természetben. Lejjebb felsorolunk néhányat közülük:

Vízgyűjtés szoláris desztilláló berendezéssel

A víz begyüjtésének egyik alapvető módja egy napenergiás vízszürő berendezés.

Ehhez szüksége lesz egy fóliára, egy lapátra vagy más ásószerszámra, egy edényre, egy ivótömlőre és egy kőre .

  • Válasszon párás helyet, ahol a nap nagyrészt süt. Ha kiválasztotta a helyet, 90 cm átmérőjű és 45 cm mély lyukat áshat. Helyezzen egy víztartályt a gödör közepére. Helyezzen egy hosszabb ivótömlőt a tartályba. Helyezze a másik végét a gödörön kívülre. Használhat üreges vesszőt is tömlő helyett.

Üreges vessző

  • Fedje le a gödröt fóliával vagy műanyag fóliával. Helyezzen köveket vagy földet az oldalára, hogy ne csússzon be a gödörbe.
  • Helyezzen egy követ a fólia közepére, hogy a fóliából tölcsér jöjjön létre, amely mentén a víz befolyik a tartályba. A naphő megemeli a levegő és a talaj hőmérsékletét, ami páralecsapódást hoz létre a műanyagon. Ez a módszer különösen hatékony a sivatagi területeken vagy olyan helyeken, ahol nappal meleg van, éjszaka pedig hideg van.
  • A desztilláló berendezésnek köszönhetően 24 óra alatt legalább 0,55 l-t kell gyűjtenie. Ha megengedheti magának, hagyja a vizet körülbelül 12 órán át pihenni, hogy jobban érezze a víz ízét.
  • A tömlőt közvetlenül használhatja a víz ivásához.
  • Tisztább víz eléréséhez használhatja a szűrést, amelyet alább megtudhat.

Napenergiával működő desztilláló készülék víz kinyerésére a természetben
Szolár desztilláló készülék

Kondenzációs technika

Ha nincs kedve ásni, kondenzációs technikával vizet szerezhet. Szüksége lesz egy műanyag zacskóra / műanyag tasakra és valamire, amit meg lehet kötni.

A fák és a növények megtartják bennük a vizet, ami megmentheti az életét, ha víz nélkül találja magát. A fák és növények gyökerei kivonják a vizet a talajból. A fák akár több mint 15 méter mélyről is képesek kiszívni a talajvizet.

  • Fogja a zacskót, és kösse körbe a fa leveles zöld ágát, a cserjét. Válasszon egészséges növényeket és fákat. Helyezze a zacskót a lyukkal felfelé, hogy a víz összegyűlhessen a zacskó alsó sarkában. Töltse meg a belsejét egy kővel, hogy mélypontot hozzon létre.

Kondenzáció párologtató zsák segítségével egy fánKondenzáció párologtató zacskóval egy fán
Kondenzáció párologtató zsák segítségével

  • Használhat letépett növényeket is, amelyeket egy zacskóba tesz, ahol páralecsapódás keletkezik. Helyezze a zsákot napos helyre. A növényeket vagy leveleket alul kövekkel kell alátámasztani, hogy összegyűjtsék alattuk a vizet. A levelek nem érinthetik a műanyag zacskót. Szorítsa meg a zacskót, és fogja meg egy kővel. Ügyeljen arra, hogy ne szakítsa el a zsákot.

Kondenzációs technika műanyag zacskóval a talajon növényekkel
Kondenzáció párologtató zsákkal növényekkel

Végül szúrja ki a zacskót, hogy megihassa a vizet. Mindig kerülje a mérgező növényzetet.

Tengerparti kút

Ha közel van a parthoz, egy tengerparti kút nagyszerű módja az ivóvíz begyűjtésének.

  • Ássunk egy 90-150 cm-es lyukat az első homokdűne mögötti mélyedésbe. Helyezze a köveket a kút aljára, hogy a víz ne szivárogjon át a homokon, és ha lehetséges, fedje le a falakat fával - ez megakadályozza a falak leomlását. Néhány óra alatt akár 4 liter szűrt vizet is kaphat. Ha túl sós az íze, érdemes hátrébb költözni, a második homokdűne mögé.
  • Ez a strandkút technika bármely vízfelület közelében működik. A vizes élőhelyeket és a tavi kutakat azonban közelebb kell ásni a vízhez, mint a tengerparti változatot. Ugyanez a módszer működik a sivatagban a nedves évszakban – csak ássunk egy mély ponton a dűnék között, közel a növényzethez. Keressen nedves talajt a száraz folyómedrekben, és valószínűleg talajvizet talál alattuk.

Ivóvíz gyűjtése a harmatból

Az erős harmat ivóvizet is biztosíthat. A legjobb módja annak, hogy vizet nyerjünk a harmatból, ha rongyokat vagy finom fűcsomókat kötünk a bokára, és sétálunk a harmattal borított füvön. Amikor rongyok vagy fűcsomók felszívják a harmatot , nyomja bela a vizet a tartályba. Addig ismételje az eljárást, amíg nem szerez elegendő vizet, vagy amíg a harmat el nem tűnik.

A vizet a növényekre szorult eső formájában is gyűjtheti, mint pl moha segítségével. Egyszerűen nyomja be a tartályba.

Használjon műanyag fóliát

Ha van köpenye, vagy talál műanyag fóliát, terítse szét, és kösse a sarkokat a fákhoz néhány méterrel a talaj felett. Keresse meg a megfelelő tartályt, és enyhe hajlítással kösse be ferdén a kabátot, hogy az eső összegyűljön és elfolyjon róla. Ha nem talál megfelelő edényt, kösse meg mind a négy sarkánál – ez ideiglenes vizeszsákként szolgál majd.

Tudnia kell, hogyan lehet hasonló módon felfogni az esővizet a földön. Terítse ki a fóliát a földre, és helyezzen alá egy víztartályt. Leterített fólia segítségével esőcseppek vagy reggeli harmat ömlik a tartályba.

Terítsen műanyag fóliát, hogy elkapja az esőt

Hogyan szűrjük a vizet

Szüksége lesz egy nagy konzervdobozra vagy kisüvegre, homokra, ruhára, szénre és kavicsokra. Mohát is használhatsz a tetejére, ha találsz.

Kisállat palackos vízszűrő

  • Vágja le a pet palack alját. Készítsen 5-10 kis lyukat a kupakban. Töltse fel váltakozó rétegekkel kővel, homokkal, ruhával és szénnel. Helyezze a megtöltött palackot / szűrőt a kisebb tartályba, amelyet az üveg átvágásával készített. Öntse bele az összegyűjtött vizet, és várja meg, amíg a szűrőn keresztül az alsó tartályba folyik.

Kisállat palackos vízszűrő

  • A víznek elég tisztán kell folynia, ha nem, akkor újra öntheti és szűrheti. Ez a módszer csak a nagy lerakódásokat távolítja el, és javítja a víz ízét. Mindig tisztítsa meg a vizet - lehetőleg forralással.

Hogyan tisztítsuk meg az ivóvizet a természetben

Ahhoz, hogy biztonságosan ihassa meg a begyűjtött vizet, először meg kell tisztítania. A főzés a legjobb és legegyszerűbb módja a biztonságos ivóvíz biztosításának. A vizet körülbelül 8-10 percig kell forralni. A vizet edényben is felforralhatja. Ha nem rendelkezik ilyennel, az alábbiakat használhatja improvizációként:

  • Alumínium doboz
  • Nagy kagyló
  • Üvegtartály
  • Faragott fa - forró kövek váltogatásával vizet forralhatunk benne.

Mielőtt felforralná a vizet, szűrje ki inggel, kendővel, nylon harisnyával vagy petpalackból készített szűrővel. Így   megszabadulhat a vízben lerakódott iszaptól .

A víz felforralásának egyik módja az, hogy az üveget teljesen megtöltjük vízzel, lezárjuk és a forró szénbe dobjuk. A palackban lévő levegő hiányának meg kell akadályoznia a palack megolvadását. Ez a főzési mód azonban nem ideális megoldás , mivel a műanyag részei a vízbe kerülhetnek. Vészhelyzetben azonban használható.

Ha nincs elég víz a palack megtöltéséhez, egy kötéllel a tűz fölé akaszthatja úgy, hogy a lángok érintsék az alját. Ha nem tudja, hogyan gyújtson tüzet, hagyja a vizet egy átlátszó edényben a napon , ami szintén elpusztíthatja a baktériumokat.

A víz tisztításának másik módja a hordozható szűrők vagy tisztítótabletták használata. A tabletták jódot vagy klórt használnak a víz kezelésére. Használat előtt mindig győződjön meg arról, hogy nem allergiás az összetevőkre.

Vízszűrés a természetben hordozható szűrővel

Források: J. Wiseman - SAS Handbook on How to Survive, P. Darman - How to Survive in Extreme Conditions

 

Új hozzászólás:

...

Válasz hozzáadása hozzászóláshoz:

... Mégse
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Teljes (asztali) verzió