Kategóriák
 
 
 
 
 
2020.08.13 [11:47]
Ruhák, amelyek pajzsként szolgálnak az eső ellen

Túrázni készül, de esőt jelentenek? Ez ne riassza el. A természet még esős napokon is bűbájjal bír, és az eső utáni levegő teljesen más. Ha a helyes megközelítést választja, imádni fogja az esőben történő túrázást. Az előkészület kulcsfontosságú. A túrázás előtt győződjön meg arról, hogy ruhái készen állnak-e az esőre.

Ha esőben túráz, felejtse el a 100% pamut ruhát. A pamut jól megtartja a vizet és így lehűti a testet. Ehelyett vigyen magával gyapjú, nylon vagy poliészter ruhát, és rétegezze. A merinóból készült ruhákat alsó rétegként vegye fel, amely megvédi a kihűléstől. A vízálló ruházatot pedig felső rétegként használja, hogy megvédje az esőtől.

A túrázáshoz vízálló cipővel is fel kell készülni. Ne felejtse el megújítani az impregnáló réteget minden turisztikai szezon előtt.

Hogyan védjük meg felszerelésünket az esőtől? 

Különösen egy jó zápor tesztelheti a hátizsák valódi vízállóságát. Még a vízálló cipzár is elárulhatja Önt heves esőzések során. Ezért válasszon egy vízálló huzatot is a hátizsákhoz. Ez valóban segít abban, hogy mindent szárazon tartson. Ha tart a  hátizsákjában tartalék ruhát vagy ételt, akkor azt javasoljuk, hogy csomagolja vízálló tokba. A műanyag zacskók vagy táskák szintén alkalmasak erre a célra.

Hogyan lehet megtudni, hogy a ruháid valóban vízállóak-e? 

Minden anyag bizonyos szintű vízállóságot kínál. A terminológia megértése segít meghatározni egy adott termék milyen szintű védelmet nyújt, és így majd jobb döntést hozhat. Az anyagot ''vízállónak'' nevezzük, ha vízállósága elegendő ahhoz, hogy ellenálljon a normál esőzésnek. Próbálja meg ellenőrizni azt is, hogy a termék lélegző-e, így a nedvességtől való védelme mellett lehetővé teszi a bőrének a légzését, és kényelmes hőmérsékleten tartja a testet.

Ha a termék vízálló és lélegző, akkor csak rövid ideig képes megvédeni enyhe és közepes esőzésektől. Idővel azonban az ilyen anyagok hatékonysága csökken. Végül is senki sem szeretné túrázás közben szaunába érezni magát. Az ilyen típusú ruházat a legkényelmesebb a hosszabb túrázáshoz.

Leghatékonyabban a vízálló szövetek védnek az esőtől. Képzeljen el egy esőkabátot (poncsót). Ha esőben kell várnia, akkor hatékonyan megvédi Önt, és nem kerül sok pénzbe sem. A bőr azonban nem lélegzik ezen anyag alatt, ezért hosszabb túrázáskor az ilyen ruha kényelmetlen. Javasoljuk, hogy a hátizsákjában mindig legyen egy ''vészhelyzeti'' poncsó, ha az eső meglepné. 

 

Vízálló / lélegző technológiák

Szinte az összes vízálló ruhadarabot laminálással vagy speciális felületkezeléssel készül, amely megakadályozza az átázást, de ugyanakkor lehetővé teszi a bőr lélegzését, ezáltal biztosítva a légáteresztést is. A legtöbb ruházat kiegészítő víztaszító felülettel (DWR) rendelkezik.

Ha a kabát külső szövete víztaszító, a vízcseppek gyöngyökké alakulnak a felületen, és lefolynak a kabátról. Nem ivódnak be az anyagba. A DWR bevonat karbantartását a vásárlás után gyakran figyelmen kívül hagyják. Alapvető dolog a ruházat tulajdonságainak megőrzése. Amikor a DWR leesik, a kabát felületi szövete nedves lehet.

2-rétegű, 2,5-rétegű vagy 3-rétegű kabát. Mit is jelent? 

A vízálló hatások védelme érdekében a kabát membránját vagy burkolatát további rétegekbe helyezik. A külső réteg ellenáll az esőnek és a sérüléseknek,  míg a belső réteg védi a kabát belsejét.

2-rétegű kabát

A szövet külső rétegére membránt vagy bevonóréteget visznek fel, hogy az egyetlen anyagdarabot képezzen. A membrán védelme érdekében lazán lógó betétet helyeznek a belső részbe. Mivel ez csendesebb, a kétrétegű kabát népszerű mint ''utazási'' esőkabát. A tervezett felhasználástól függetlenül ez a kialakítás olcsóbb.  

2,5- rétegű kabát

A 2 és 3 rétegű szerkezethez hasonlóan ez a kabát első rétege könnyű, de tartós külső anyagot használ. A második réteg valójában egy poliuretán laminátum vagy bevonat, amelyet az első réteg belsejében alkalmaznak. Végül erre a második rétegre védőfényt vagy nyomtatást (''félréteg'') alkalmaznak.

3-rétegű kabát

A háromrétegű kabátokban nem alkalmaznak bevonatot, csak a membrán szilárdan be van ágyazva a durva szövet és a bélés közé. Általánosságban elmondható, hogy a legtartósabb és légáteresztő konstrukciók ezek a háromrétegű konstrukciók, amelyeket vízálló ruházatban használnak, a terep legrosszabb körülményeihez alakítva. Ezeknek a kabátoknak azonban általában nemcsak prémium minősége van, hanem prémium ára is.

Hisszük, hogy a mai cikk segített a vízálló ruházat kiválasztásában, és az eső már nem fogja meglepni túrázáskor. Ha tanácsra van szüksége, itt vagyunk az Ön számára.

 

Új hozzászólás:

...

Válasz hozzáadása hozzászóláshoz:

... Mégse
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Teljes (asztali) verzió