Kategóriák
 
 
 
 
 
2021.12.07 [14:45]
Eredeti Cold Steel kés vs utánzat

Sokszor tapasztalom, hogy az emberek minőségi kést keresnek, de nem akarnak, vagy nem nagyon tudnak nagy összeget belefektetni. A legtöbb érdeklődő tapasztalt kereskedőhöz fordul, hogy segítsen nekik elfogadható alternatívát találni. Valaki megpróbálja egyedül, és így a lehető legnagyobb információforráshoz - az Internethez - fordul. De az internetnek megvannak a maga buktatói. Ha a kés esztétikai oldala is fontos, de az ár is elsődleges, akkor főleg az ázsiai oldalakon találkozhat hamisítványokkal.

Személy szerint úgy gondolom, hogy az olyan darabok esetében, amelyeket szándékosan nem tüntet majd fel eredetiként, és csupán egy gyüjtemény részét képezik a polcon, nem szükséges foglalkozni ezzel a kérdéssel. A legtöbben azonban rendszeresen használunk kést. Munkahelyen, a természetben hobbija közben, legyen szó bushcraftról, horgászatról vagy vadászatról, vagy a mindennapi felszerelés részeként, ami vészhelyzet esetére megvan. Itt elengedhetetlen a minőség és a gyártó által garantált tulajdonságok.

Bár ajándék lónak nem nézzük a fogát, én egy hosszabb gondolkodás után a számomra legmegfelelőbb darabot választottam. Az amerikai Cold Steel márka darabját. Ez egy jól ismert cég, amelyet minden szenvedélyes késtulajdonos és gyűjtő ismer, és hosszú évek óta számos ikonikus darab fellelhető a portfóliójában.

Elmentem a talán leghíresebb ázsiai e-shopba, ahol biztos voltam benne, hogy nem esik nehezemre hasonló példányt találni. Elég volt 3 kattintás a gyártó nevével és kimeríthetetlen példányajánlat jött fel számomra, ami a névvel, sőt a csomagolással együtt is úgy nézett ki, mint a Cold Steel eredeti gyártójától. Az ár természetesen csak töredéke volt az eredeti értékének. Már csak egy késmodellt kellett választanom, amit össze tudtam hasonlítani az eredeti modellel.

Nem akartam mindent egy kártyára feltenni, ezért két modellt és két különböző beszállítót választottam. A választás a kedvenc Kobunomra és a kis Tokyo Spike- ra esett.


kobun késtTüskés kés

Már az elején lenyűgözött, hogy a fotókon az eredeti Cold Steel csomagolás volt látható és még az AUS8 acél jelzés volt a pengéken, amivel a Cold Steel is gyártja azokat. De mindezt egy közepes méretű pizza áráért. A Tokyo Spike leírásában azonban az olcsó 440A acél volt a leírásban, és Kobunnak ott csak az egyszerű megfogalmazását láttam - Acél.

Így több volt a kérdés, mint a válasz, és két hónap alatt minden világossá vált, amikor a szállítmány megérkezett a postaládámba. Nem állítom, hogy nagy elvárásaim voltak, és javaslom, hogy senkinek ne legyenek nagy illúziói az utanzátokkal kapcsolatban.

Tehát nézzük meg, és alakítsa ki a saját véleményét ezügyben. Ez most megerősítette bennem, hogy ha olyan pengét akar, amelyre mindig számíthat, akkor biztosra és minőségre kell letennie a voksát.

Tehát vessük össze a modelleket. Kezdjük a Tokyo Spike modellel

Amint kinyitottam a csomagot, amely magabiztosan hasonlított a Cold Steel eredeti kartonjára, három meglepetés ért. Az első az volt, hogy nem egy Tokyo Spike modellről van szó, mint a fotón és a címben, hanem egy klasszikus Drop Point Spike modellt találtam a csomagban.

A második egy tok volt, aminek a két oldalát talán csak a gyártójának merészsége fogta össze. MIndkét oldala más irányba kacsintgatott.

A harmadik meglepetés egy teljesen hiányzó lánc volt, ami nem is lenne olyannagy baj, ha ez nem hurok nélküli kés lenne, egy olyan keskeny kivágással a tokon, amibe a legkeskenyebb lánc is alig fér bele.

eredeti kések tüske vs utánzat

Így már beszéltünk a láncról, ami most valószínűleg valahol éli életét. Ez azonban néhány cent kérdése, és nem kell feleslegesen nagy hangsúlyt fektetni rá. Az első különbség a tokok minőségében volt. Mint említettem, a másolat alig bírt egy darabban maradni, és így szó sincs biztonságos viseletről. A penge stabil markolata a tokban annál is fontosabb, mivel ez egy nyakon hordott késmodell. A Cold Steel ezt a Secure-Ex rendszerrel oldja meg. Ennek köszönhetően a penge tökéletesen tart a tokban, ugyanakkor nem akadályozza meg az azonnali kihúzást.

Egy kis csiszolási teszt összehasonlítás előtt

Változást észleltem a penge alakjában is. Körülbelül 5 percig tartó kézi köszörülést végeztem egy 240-es szemcseméretű közönséges kövön. Az AUS8 acél esetében valami ilyesmi nehézkes lenne. Ezt a jelölést azonban megtalálja a pengén, és a késen vagy a csomagoláson semmi sem utalt arra, hogy más típusú acélról lenne szó.

hidegacél kés összehasonlítása eredeti vs hamisítás

A "Spike" tehát nem lepett meg, a minőség és a kidolgozás a vártnak megfelelő volt.

Most nézzük a második kést - Kobunt

Borító az eredetiről és egy másolatról. Alapvetően felismerhetetlenek voltak a különbségek.

kés csomagolás összehasonlítása

Nyilvánvalóan több figyelmet szenteltek a Kobunra. Az első látásra ugyanaz a kés, a különbség a részletekben volt elrejtve. Miután kihúztam a tokból, észrevettem az első szembetűnő különbséget. Cold Steel rajongóként tudom, hogy a késeket már olajozzák a gyártás során, még ha nem is szénacélról van szó. Jó látni a bal alsó képen. Az eredeti a jobb oldalon látható, és jól felfedezhetőek rajta a tartósítóolaj cseppek.

Mint fentebb említettem, a különbség a részletekben rejlett. A másolatból hiányzott egy félkör alakú kivágás a penge elején, és a Spike-kal ellentétben a gyártó már nem volt annyira merész, és nem égette a logót a pengébe. Csak azon tudunk vitatkozni, hogy valóban AUS8-as acélról van-e szó, valamint a származási országon, amit a Cold Steel közvetlenül a pengére jelöl. A súlyt hasonlónak éreztem, de az összehasonlításkor nem volt lehetőségem mindkettőt mérlegre emelni és megerősíteni az egyezést. Így az is kérdéses, hogy full tang- acél e az, ami a kés teljes hosszában végigfut a nyélben.

Összegezzük egy kicsit...

Tapasztalatból tudom, hogy a Cold Steel késeket nagyon jó ár-érték arány jellemzi. Kialakításukban egyszerűek, ugyanakkor esztétikusak és több mint tiszteletet parancsolónak tűnnek. Mind a bushcraftolók, mind a halászok és a biztonsági szektorban dolgozók keresik őket, legyen szó katonaságról vagy rendőrségről szerte a világon. A Kobun és a Spike is 15 000 HUF-ig terjedő árkategóriába tartozó kések, ami több mint egy remek ár egy jó késért. Ezért a néhány euróért egy masszívan megmunkált és minőségi kést kapunk, jó pengével, nem csupán egy adott célhoz igazítva, hanem nagyfokú sokoldalúság jellemzi.

Tartós és kiváló minőségű acélból készülnek, és a nem karbon modellek esetében minimális karbantartási igényelnek. Személy szerint tehát nem látok okot olcsó utánzatok vásárlására, ha közepes árkategórában lehet egy minőségi késem, amelyre nehéz helyzetben is kétségtelenül támaszkodhatok, és hosszú évekig hűséges társam lesz.

Vannak olyan dolgok, amik megérik a pénzt, és a jó penge az egyik legjobb példa erre. Nem mindegy, hogy EDC-inkről, túrafelszereléseinkről vagy taktikai mellény-kiegészítőinkről beszélünk. Ezért mindig körültekintően és csak ellenőrzött beszállítóktól vásároljon, ahol biztos lehet benne, hogy nem zsákbamacskát vásárol. Cserébe hűséges, csendes és megbízható társat kap a kalandokhoz, nehéz élethelyzetekhez.

Remélem, hogy ez az összehasonlítás segíteni fog a jövőbeni döntéseiben. Sok örömet kívánok acél útitársai kiválasztásához, majd a kalandokhoz is, melyekben együtt vesznek részt.

 

Új hozzászólás:

...

Válasz hozzáadása hozzászóláshoz:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Teljes (asztali) verzió