Kategóriák
 
 
 
 
 
2020.06.26 [11:21]
Hogyan nyújtsunk elsősegélyt az erdőben, és hogy maradjunk még ilyenkor is higgadtak?

Az elsősegélynyújtás fontos gyakorlat. Használhatja mind a mindennapi életben, mind az erdei kirándulások során. Néhány egyszerű módszer végrehajtásával életet menthet, és segíthet a sérültnek az orvosi segítség megérkezéséig. Ha bajba kerül, hatékonyan és időben kell reagálnia. Annak érdekében, hogy vészhelyzet esetén nyugodt és biztonságban érezze magát, néhány tippet készítettünk Önnek arról, hogyan nyújtsunk elsősegélyt az erdőben.

Hívjon segítséget

Első lépésként orvosi segítséget kell hívni - 112. Még ha olyan helyen is tartózkodik, ahol nem lesz térerő, a sürgősségi hívás általában nem jelent problémát. Hívás előtt derítse ki a tartózkodási helyét ez kulcsfontosságú a mentők számára. Ne feledje azonban, hogy ha erdőben tartózkodik, akkor a mentőautónak hosszabb időre lehet szüksége míg eljut a tartózkodási helyére.

 

Mi a teendő, ha az ember eszméletlen?

Ha a sérült eszméletlen, ellenőrizze a légzését és enyhén rázza meg a vállát.  Döntse meg a fejét úgy, hogy az álla felfelé nézzen. Ehhez helyezze az ujjhegyeit az állkapcsa alá, majd óvatosan emelje fel és óvatosan nyomja meg az ember homlokát. Ez biztosítja, hogy a nyelv nem blokkolja a légutakat.

Hajoljunk a beteg fejéhez, és figyeljük a beteg mellkasának a mozgását. Ha nem lélegzik, hívjon mentőt és kezdje rendszeresen nyomni a mellkasát - szimulálja a légzési mozgásokat.

 

Hogyan lehet szívmasszázst végezni?

A szívmasszázs életeket menthet, és gyakran fontosabb, mint a mesterséges légzés. Próbáljon nem pánikolni, legyen nyugodt. Helyezze a kezét a mellkas közepére, és nyomja a mellkast kinyújtott kézzel, percenként 100–120 mellkaskompressziót végezzen.
Folytassa, amíg a segítség meg nem érkezik.

 

Hogyan adhatunk mesterséges légzést ?

Elég nehéz feladatnak tűnik, különösen, ha nincs elegendő gyakorlata.  Döntse hátra a fejét, mint korábban, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a páciens légutai szabadok. Ne próbálja felfújni a beteget, mint egy ballont. A mesterséges légzés célja az, hogy a  életfontosságú szervek oxigénszintjét fenntartsuk. Alkalmazzunk kétszeri szájból szájba történő, befúvásos lélegeztetést és végezzen 30 mellkaskompressziót.

 

Mi a teendő, ha a betegnek vérző sebe van?

Ültesse le a sebesültet és emelje fel a vérző végtagot. Közvetlenül gyakoroljon nyomást a sebre, bármivel ami rendelkezésére áll. A kisebb sebeket fedje le az elsősegély készletből  származó kötszerrel, és a nagyobb sebeket pedig fedje le steril gézlappal. Ha nem áll rendelkezésre akkor használjon tiszta törülközőt vagy például pólót.

 

Sokk

A vérzéstől kapott sokk életveszélyes állapot, ezért gyorsan azonosítani és kezelni kell. A sokk a kiváltó folyamattól független keringési elégtelenséget jelent, amely az életfontosságú szervek oxigénhiányos állapotához és anyagcsere-folyamataiban kialakult súlyos károsodásához vezet.

A sokk fő tünetei a sápadt, izzadt bőr. Valószínű, hogy a beteg gyengeséget érez, gyors a pulzusa és a légzése gyenge.  A beteg elvesztehti eszméletét és végül kómába eshet.

 

Hogyan lehet kezelni a sokkot?

Már az általános iskolában is megtanították velünk hogy a beteget ilyenkor melegen kell tartani, nyugtatni és lassan itatni. Tartsa a beteget melegen, szigetelje el a talajtól és helyezze száraz helyre. Takarja le egy réteg ruhával. Emelje fel a lábát, és helyezze magasabb helyre, például egy hátizsákra. Ha az áldozatnak sérült a lába, emelje fel csak az egészséges lábát. Ha a beteg szomjas, lassan itassa meg.

Mindig tartson magánál egy elsősegély készletet.
Utazásakor mindig vigyen magával egy alapvető elsősegély készletet. Az elsősegély készlet megkönnyíti az elsősegélynyújtást, és segít kezelni az erdőben szerzett kisebb sérüléseket. 

Élvezze a természetet, de cselekedjen ésszel. Az erdőbe mindig felszerlve menjen. Történjen bármi, ne essen pánikba és maradjon higgadt.

 

 

Új hozzászólás:

...

Válasz hozzáadása hozzászóláshoz:

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Teljes (asztali) verzió