Kategóriák
 
 
 
 
 
2022.06.20 [10:11]
A világ legnagyobb hadseregei – a sereg nagysága a döntő?

A háborúk és a hadseregek egyidősek az emberiséggel. Ezt legjobban egy római katona illetve katonai könyvek szerzője, Flavius ​​​​Vegetius - Si vis pacem, para bellum idézete írja le. Fordításban: ha békét akarsz, készülj a háborúra. Összehasonlítást készítettünk a világ három legnagyobb hadseregéről: Kína, Oroszország és az USA. Senki sem vonja kétségbe, hogy ezek az országok a katonák, tankok, hajók és repülőgépek számát tekintve a csúcson vannak. De vajon helyesen tudnád meghatározni a sorrendjüket? Melyik országban van a legnagyobb hadsereg és fegyverzet, és hogyan áll Szlovákia?

Miért jobb azt mondani, hogy a legnagyobb és nem a legerősebb? A hadsereg ereje nem a méretétől függ. A hadseregek és háborúk hosszú történetében számos példa van arra, amikor egy kisebb, de jobban felfegyverzett vagy erkölcsileg ellenállóbb hadsereg egy számszerűen nagyobb és erősebbnek tűnő ellenfelet győzött le.

Vojaci bežiaci v púšti

A modern történelemben ez kétségtelenül a Hatnapos háború (vagy a harmadik arab-izraeli háború). Öt masszívan felfegyverzett hadseregből álló koalíció (Szíria, Jordánia, Egyiptom, Irak, Libanon) megtámadta a kis Izraelt 1967-ben. Gyors vereség helyett Izrael meglepő 6 nap alatt győzött.

A hadsereg méreténél számos olyan szempontot kell figyelembe venni, amelyek befolyásolják a hadsereg valódi erejét, mint például a morál, a csapatok kiképzése, a technika állapota, a harci tapasztalata vagy a vezetés minősége. Az államok által közölt hivatalos adatok soha nem felelnek meg a valós helyzetnek, mivel stratégiai okokból korrigálják őket. Gyakran túlozzák propaganda okokból az ellenfelek megfélemlítéséért, ami főleg diktatoros rendszerek területe.

1. USA – A világ legerősebb hadserege

A Global Fire Power elemzése szerint az Amerikai Egyesült Államok a világ katonailag legerősebb országa. Fölényüket a haditengerészet, konkrétan a repülőgép-hordozók mutatják meg legjobban. Az USA-nak összesen 11 van. A legtöbb Nimitz osztályba tartozik, 100 000 tonna vízkiszorítással, 50 repülőgép és helikopter kapacitással (az adott típustól függően) és körülbelül 5 000 fős személyzettel (a küldetés típusától függően) ). Jelenleg a repülőgép-hordozók új osztályát, a Gerald R. Ford osztályt vezetik be, amelyből eddig egy darab van. A tengeralattjárók számát tekintve 68 egységgel a harmadik a világon.

Armáda USA - štyria bežiaci vojaci
Forrás: army.mil

Bár az Egyesült Államok lemarad Oroszország és Kína mögött a harckocsik számát tekintve, az amerikai kontinensen belüli domináns pozíciója biztosítja, hogy a szárazföldi fenyegetések lehetősége korlátozott.

Az amerikai hadsereg a NATO egyik legnagyobb alkotóeleme és a legnagyobb összeggel járul hozzá a közös költségvetéshez. Az Észak-atlanti Szövetség többi tagját is támogatja képzés és technológia terén.

Az Egyesült Államokban jelenleg 1,4 millió katona és hozzávetőleg 440 000 tartalékos van.

A repüléstechnikában uralkodik, mivel több mint 13 200 darabot regisztrál mindenféle típusból. A földi technológiában felváltva folyamatosan az első helyet foglalja el 6600 harckocsival és több mint 45.000 páncélozott járművel.

Az Egyesült Államok katonai költségvetése 2022-re 770 000 000 000 dollár volt, ami óriási mértékben meghaladja az összes többi ország költségvetését. Ez is az egyik oka annak, hogy a világ legerősebb hadserege az amerikai.

A katonákat társadalmilag nagyon elismerik és megbecsülik az Egyesült Államokban, amit az is bizonyít, hogy az eddigi 44 amerikai elnök közül 30 aktívan a  katonai szolgálatnak szentelte élete egy részét.

A legkiemelkedőbbek között szerepelt George Washington és Dwight Einsenhower, akikből ötcsillagos tábornok lett a hadseregben. Ez az egyik legmagasabb fokozat, különösen az amerikai hadseregben. Katonai pályafutásában sikereket ért el Theodore Roosevelt elnök is, aki megkapta a legmagasabb katonai kitüntetést - a Medal of Honor, az ún. Becsület érmet.

2. Orosz Föderáció 

Területileg a világ legnagyobb országa gazdag katonai tapasztalattal rendelkezik. Bár átfogó szempontból a második helyre soroljuk, mégis megérdemel egy első helyet. A szárazföldi katonai felszerelés abszolút túlnyomó részét képezi a világon. Ha azonban figyelembe vesszük a légierőt, a haditengerészetet és az aktív katonák számát, akkor Oroszország jelentősen elmarad az Egyesült Államoktól. A számokat azonban mindig hatalmas tartalékkal kell venni. Lehet nagy hadsereggel rendelkezni, de a minőségi képzettséggel és tapasztalattal rendelkező szakemberek a teljes létszámnak csak kis százalékát teszik ki.

Ruská vlajka - nášivka na pleci vojaka

A számokkal való játék jó példája az orosz tankok jelenlegi bevetése Ukrajna megszállása idején. Az Orosz Föderáció több száz T-62 harckocsit osztott be aktív szolgálatba. Egy laikus számára ez elképesztően hangzik. Ez azonban egy archaikus technika 1963-1978-as gyártási évvel. Érdekesség, hogy a T-62-es harckocsik első katonai bevetése Csehszlovákia 1968-as megszállása volt és olyan egységeket is küldenek az ukrán frontra, amelyek 20 hosszú éven át részt vettek Csehország és Szlovákia megszállásában.

Oroszország költségvetése a 3. helyen van 154 milliárd dollárral. Létszámát tekintve az élvonalhoz tartozik a páncélozott technika mellett a tengeralattjáró-flottában is. A Szovjetunió, mint az Orosz Föderáció elődje, pontosan a tengeralattjárókkal egyensúlyozta az amerikai repülőgép-hordozók fölényét. Szolgálatban belőlük 70 van. A tényleges szám és harckész állapot azonban nem ellenőrizhető, mivel az Orosz Föderáció stratégiai okokból nem teszi rendszeresen közzé ezeket.

Oroszországban 850 000 aktív szolgálatos és 250 ezer tartalékos van. Hozzá tartozik még körülbelül 250 000 félkatonai egység tag, mivel az Orosz Föderáció közvetlenül is alkalmaz olyan félkatonai magánegységeket, mint például Vágner csoportja. Külömbség az USA között, hogy Oroszországban továbbra is 2 év kötelező katonai szolgálat van, így a létszámot a hivatásos reguláris hadsereg, tartalék és félkatonai alakulatok mellett minden évben ezzel töltik fel és pótolják.

Papíron több mint 4100 mindenféle légiközlekedési eszköz, 12.400 tank és több mint 30.000 különféle típusú páncélozott szállítójármű áll a rendelkezésére.

A technológia számait azonban minden utószovjet országban rezervával kell venni. Ez is egy régi, vitatható állapotú technika, amely a Szovjetunió összeomlása után az utódállamra maradt. Gyakran hiányzik belőlük a korszerűsítés vagy a csatatéren érvényes követelményeknek megfelelő, erősebb modellekre való csere.

3. Kína - Kínai Népköztársaság

A második legnagyobb katonai költségvetés 2022-ben 230 000 000 000 dollár értékben, a harmadik legtöbb repülőgép (több mint 3200), 6000 harci tank, 35 000 páncélozott harcjármű, 2 repülőgép-hordozó és 79 tengeralattjáró – ez Kína. A hadseregben tevékenykedők számát tekintve Kína még az amerikaiakat is megelőzte.

A kínai fegyveres erők példátlan hadsereggel rendelkeznek a világ legnagyobb gyalogságával. A legfrissebb, 2022-es adatok szerint Kínában van a legtöbb aktív szolgálatot teljesítő katona – akár 2 000 000 is lehet. Hozzájuk kell számítani 510 ezer tartalékost és meglepő módon a félkatonai egységek mintegy 620 ezer tagját.

Čínska armáda
Forrás:  SITA

A számokat ismét egy kis rezervával kell venni, mivel Kína nem szereti a felszerelések tényleges számát megadni és gyakran egymásnak ellentmondó vagy eltérő információkat közöl haderejének és felszerelésének állapotáról. A paradoxon az, hogy a fenti adatok nem a hivatalos kínai hadseregre vonatkoznak. A hivatalos néhány tízezer főt számlál és alapvetően nem képviseli a fegyveres erők fontosabb elemét.

Fő erejét a Kínai Népi FelszabadítóHadsereg alkotja, amely az országot évtizedek óta uraló Kínai Kommunista Párt fegyveres része. Kína gazdasági nyitottsága ellenére a kommunizmus közel egy évszázada uralja az országot. A ČLOA fő feladata a minden hadseregre jellemző szokásos feladatokon túl (területi integritás védelme, segítségnyújtás természeti katasztrófák esetén stb.) ennek az állapotnak a fenntartása.

És hogy áll Szlovákia? - A Szlovák Köztársaság Fegyveres Erői (OSSR)

A fent említett országokhoz képest a szlovák hadsereg szerényebb méretű. A Global Fire Power szerint a 60. helyen állunk. Fegyveres erőink megközelítőleg 19 500 hivatásos és több mint 4 000 civil állományból állnak.

Ezek az állapotok folyamatosan változnak és folyamatban van a létszám növelése is. A sorkatonai alapszolgálat 2005.12.31-én megszűnt. Évek óta próbálkozunk az aktív tartalék besorolására. Ehhez azonban törvénymódosításra van szükség, hiszen nálunk csak a fegyveres erők egykori tagjai léphetnek be a tartalékba.

A változások részeként például új különleges alakulatot hoztak létre, így már nem a zsolnai 5. különleges célú ezred az egyetlen. Ez a 52. légi zászlóalj Trebišovban, ahol tavaly az első büszke adeptek piros barettet kaptak, a szlovák ejtőernyősök emblémáját. 

Slovenskí vojaci - 5. pluk špeciálneho určenia v Žiline
Forrás: OSSR

A szárazföldi erők körülbelül 20 tankkal és 450 darab különféle típusú páncélozott szállítójárművel rendelkeznek. A légierők 50 géppel. Főleg régebbi szovjet típusú technikával. Egyes típusokat szabvány alapján gyártottak Csehszlovákiában. Csehszlovákia fejlett fegyveriparral rendelkezett. Ezért régebbi hazai fegyvermodellek is szolgálatban vannak. Gyakran felülmúlták a szovjet modelleket, de politikai okokból nem alkalmazták széles körben a Varsói Szerződés országaiban. Remek példa erre a Vz.58-as fegyver, amely teljesítményével és paramétereivel felülmúlta a szovjetek által bevezetett AK-47-est.

A létszámbővítés mellett korszerűsítés is zajlik. A termelésbe és szolgáltatásba részt vevő helyi vállalkozások is bekapcsolódnak. Fegyvereink korszerűsítését azonban évek óta elhanyagolták, ezért nagy összegeket kell befektetni. A teljes átalakulás hosszú éveket vesz majd  igénybe.

Jelenleg a helikopter típusok cseréje zajlik, ahol a szovjet Mi-17 típust a modernizált amerikai típusú UH-60M váltja fel 9 darabos számban. A sugárhajtású vadászrepülőgépek cseréje is folyamatban van. A Mig-29 típus váltja fel az amerikai F-16 70/72 blockot. Az első darabok már elhagyták a gyártósort és időközben az első pilóták és a földi személyzet kiképzése is befejeződött.

stíhačka F-16 block 70
F16 Block 70 Forrás: armadnenoviny.cz 

Változáson mennek keresztül a felderítő radarok is. Az elavult technológiát a legmodernebb izraeli Elta EL/M 2084 3D térfigyelő radarok váltják fel. A szárazföldi erők egy új típusú kerekes szállítóeszközt választottak, amely egy finn Patria AMV típus lesz, szlovák Turra 30-as toronnyal. CV90 a legújabb verzióban.Ezzel egy időben lezárult a lánctalpas páncélozott szállítójárművek pályázati eljárása, ahol a nyertes a svéd CV90 lett a legújabb verzióban.

Patria AMV - Turra 30
Patria AMV

Szlovákia NATO-tagsága is fontos. A hozzánk hasonló kis országoknak korlátozottak a védekezési lehetőségei. Ezért a kollektív védekezés a legjobb módszer. A Szövetség egy tagja elleni támadást mindegyikük elleni támadásnak tekintik. Az együttműködésnek mindig is jobb eredményei voltak, mint az izolacionizmusnak. A NATO-tagság nagyobb, modernebb hadseregek tapasztalatát adja. Ugyanakkor megkönnyíti a korszerűsítést és a kisebb mennyiségben eszközbeszerzést is.

Források: Ozbrojené Sily SR, Army.mil, Siaf.sk, armadninoviny.cz, hnonline.sk, .mod.gov.sk.

 

Új hozzászólás:

...

Válasz hozzáadása hozzászóláshoz:

... Mégse
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Teljes (asztali) verzió